ALPY-RODAN

Alpy-Rodan to rejon  w południowo-wschodniej  części  Francji, górzysty, sprzyjający turystyce, uprawianiu sportu, odpoczynkowi.  Swym zasięgiem obejmuje następujące krainy: Lyonnais, Sabaudia, Bresse, rzekę Rodan. Oprócz walorów turystycznych  w rejonie rozwija się przemysł, rolnictwo, prowadzi się na dużą skalę badania naukowe, kształci  w różnych specjalnościach. Rejon urzeka swym pięknem, bogactwem przyrody, dużą różnorodnością dzikich zwierząt, wspaniałym regionalnym budownictwem, wiejskie drewniane bądź kamienne domy z dużymi balkonami przyciągają uwagę turystów, a okoliczne muzea wyróżniają się dużą ilością zebranych zbiorów regionalnych.

MIASTA  REJONU:

LYON – stolica rejonu, GRENOBLE, CHAMBERY, ANNECY

SAINT – ETIENNE – to piękne miasto historyczne, kulturalne, a zarazem biznesowe, mieszkańców i turystów urzeka dużą ilością zieleni: parkami, ogrodami, skwerami, placami zabaw. Liczne muzea goszczą rzesze turystów.

BRIANCON – najwyżej położone miasto w Europie ( 1320 m.), niezwykle romantyczne z krętymi uliczkami, ślicznymi domami z balkonami, w mieście ze względu na wąskie uliczki częściowo został wstrzymany ruch samochodowy, turysta wędrując po mieście ma wrażenie iż czas zatrzymał się!

UZDROWISKA:

AIX – LES – BAINS – ośrodek leczenia reumatyzmu, miłośnicy kasyna mogą skorzystać z tej rozrywki,

THONON – les – BAINS – słynie z wód wysoko- mineralizowanych, ośrodek leczenia schorzeń jelitowych, turyści chętnie zwiedzają muzeum regionalne,

KURORTY:

MEGEVE – to elitarny kurort, do którego zjeżdżają bogaci i sławni turyści z całego świata, słynie z ekskluzywnej szkoły narciarstwa,

VAL d ISERE – jeden z najpiękniejszych europejskich ośrodków narciarskich, szczyci się najwspanialszymi, górskimi widokami,

TIGNES – piękny kurort, trasy narciarskie położone są wysoko w górach, sięgają wysokości około 3700m.

ATRAKCJE:

La – Salette – to wioska położona wysoko w górach, można się do niej dostać wąską drogą, dość niebezpieczną, z pięknymi a zarazem dla osób o słabych nerwach niebezpiecznymi widokami, wioska jest niezwykła, już 19 kwietnia 1846 r. zasłynęła z objawienia Matki Boskiej pastuszkom: 15 – letniej Melanii i 11 – letniemu Maksyminowi. W miejscu objawienia wytrysnęło źródło. Dzieci ustawiły w tym miejscu krzyże, a pielgrzymi którzy tłumnie nawiedzali to miejsce wybudowali stacje drogi krzyżowej, potem w wiosce wybudowano piękną bazylikę, bazylika została poświęcona 20 sierpnia 1879r., do dziś La – Salette jest miejscem kultu pielgrzymów z całego świata.

CIEKAWOSTKI:

BOURG – en – BRESSE – to miasto targowe, co tydzień odbywają się w mieście targi drobiu, niektóre gatunki drobiu są odpowiednio karmione np. mlekiem, daje to specyficzny, delikatny smak mięsa, warto spróbować potraw z pysznie przyrządzonych kurcząt! Na obrzeżach miasta jest piękny kościół gotycki w Brou, uwagę turystów zwracają marmurowe rzeźby na królewskich nagrobkach.

CHAMONIX   łączy się z włoskim kurortem COURMAYEUR za pomocą tunelu MONT BLANC który ma 20 km długości.

Warto przeczytać także inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *