Bretania

Bretania rozciąga się nad wybrzeżem Atlantyku. Rejon ten słynie z legend i jest to głównie rejon wiejski. Dzikie i odludne tereny pozwalały na specyficzne prowadzenie trybu życia okolicznych mieszkańców. Okoliczna ludność wyróżniała się specyficznym strojem, który do dziś zakładany jest na świąteczne okazje. Kobiety nosiły na głowach tradycyjny, wysoki  czepiec bretoński. Mężczyźni zaś ubierali się w czarne spodnie, marynarki i obowiązkowe kapelusze. Najlepiej poznać Bretanię jadąc główną autostradą lub pozwolić sobie na przejazd koleją z Rennes do Vannes. Warto też zwiedzać okolice rowerem. Wybrzeże Bretanii jest dzikie, często nawiedzane przez sztormy. Plaże wybrzeża są kamieniste, za to zatoczki bardzo urokliwe, piaszczyste, zaciszne.

Miasta Bretanii

Rennes

Rennes jest stolicą regionu. Miasto odegrało szczególną rolę w historii Francji. W 1720r. przeżyło ogromny pożar ale podniosło się ze zgliszczy. Domy są proste w formie, funkcjonalne. Dla Francji stało się symbolem miasta niepokonanego. Rennes to miejsce gdzie znajduje się fabryka samochodów o nazwie citroen.

Vannes

Vannes to śliczne miasto leżące nad Adriatykiem, a dokładnie nad zatoką Morbihan, nie docierają jednak do niego duże statki gdyż brzegi zamuliły się. Można jednak pożeglować łodziami które w dużej mierze pełnią rolę turystyczną albo służą do połowu ryb.  Jest to bardzo spokojna przejażdżka, gdyż zatoka przypomina bardziej słone jezioro. Ma 20 km długości i 15 km szerokości. Jest usiane małymi wysepkami na których mieszkają rodowici mieszkańcy. Wyspy stanowią raj dla okolicznego ptactwa. Żyją tam takie gatunki jak: kormoran rogaty, warzęcha biała, ostrygojad, kapturnik, brodziec piskliwy, siewka, czapla itp.Na przystani znajduje się wiele kawiarni. Domy w mieście posiadają malownicze wieżyczki i dachy.

Josselin

Josselin to wspaniałe miejsce na kilkudniowy wypoczynek, leży nad spokojną zatoką Morbihan. Miasteczko jest pełne energii. Przez miasteczko prowadzi długa, dość stroma ulica. Josselin ma  wiele kawiarenek zapraszających turystów, zaś w każdą sobotę odbywa się gwarny bazar na który wędrują okoliczni mieszkańcy i goście miasteczka. Nad okoliczną rzeką Oust znajduje się piękny zamek rodziny Rohan.

Pont – Aven

Pont – Aven leży wśród zalesionych dolin rzek i nad odludnymi zatoczkami. W miejscowości działa szkoła malarska i z tej okazji turyści mogą podziwiać piękne prace malarskie. Na północny zachód od Pont Aven na skalistej wychodni wznosi  się cytadela Ville Close w Concarneau . Zatoka połączona jest z wybrzeżem groblą, która znika pod wodą w czasie przypływu. W Musee de la Peche przewodnicy opowiadają historię rybołówstwa.

Tajemnicza   kraina  –  Carnac

Carnac to kraina przepełniona tajemniczością. Znajdują się tam olbrzymie, megalityczne kręgi i pojedyncze bloki kamienne- menhiry i tzw. dolmeny, czyli bloki przykryte następnym blokiem. W czasach starożytnych odbywały się na tych kręgach i blokach święte rytuały śmierci i odrodzenia. W Carnac znajdują się trzy grupy menhirów ustawionych we wzory składających się z 10-13 szeregów. Menhiry były nieodporne na zniszczenia. Kamienie stojące w rzędach uległy częściowemu zniszczeniu. Nadal jest ich jednak prawie 3 tys. i robią piorunujące wrażenie. Są też kamienne kopce skrywające grobowce. Teren ten był dokładnie badany przez archeologów. Wiele cennych eksponatów trafiło do Musee de Prehistoire. Są tam niezwykłe topory z polerowanego jadeitu, a także cenne informacje o megalitycznych posągach. Podobne posągi jak w Carnac odnaleziono w starożytnych chińskich posągach i w Ameryce. Wycieczki mogą zwiedzać ten teren tylko z przewodnikiem.

Warto przeczytać także inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *