Chambery

Chambery, to dostojne, majestatyczne miasto arystokratów.

Warto zwiedzić w mieście średniowieczną dzielnicę wokół Zamku Książąt Sabudzkich. Koniecznie należy wejść do Świętej Kaplicy, która w XVI w. była celem pielgrzymów z całej Europy, ze względu na przechowywany w niej Święty Całun. Dziś już go tam nie ma, pozostała po nim tylko pusta wnęka. Francuzi do dziś bardzo żałują że Całun został przewieziony do Turynu.

Kaplicę zdobią wspaniałe trójwymiarowe malowidła. Wieczorem  z wieży Świętej Kaplicy rozlega się melodia o delikatnych dźwiękach, jakby wysyłanych z zaświatów.

Malowidła zdobią też domy w Chambery. Mieszkańcy lubią ozdabiać swe budynki w takie domalowane elementy jak: symbole religijne,  kwiaty, koty, słonie itp.

Turyści podziwiają też fontannę des Elephants. Fontanna została wybudowana na cześć ofiarodawcy – hrabiego de Bogine, który w Indiach dorobił się majątku, którego część przeznaczył na rozbudowę miasta. Fontanna przedstawia ofiarodawcę w otoczeniu głów czterech słoni.

Będąc w Chambery warto wybrać się na północ od miasta nad jezioro Bourget. Jest to największe francuskie jezioro. Latem można tam uprawiać sporty wodne, albo popływać statkiem wycieczkowym po kanale Savieres, łączącym jezioro z Rodanem. Płynąc statkiem można podziwiać wspaniale winnice.

Warto przeczytać także inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *