Dolina Loary

Dolina Loary to piękna i żyzna kraina. Dawniej służyła bogatym do osiedlania się, budowy zamków i pięknych pałaców. Dziś to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

Miasta – Pałace – Zamki   Doliny Loary

Gien

Gien to małe miasto na które wpływ miała Anna de Beaujeu, córka Ludwika XVI. To ona wybudowała zamek, klasztor i kościół. Zamek wybudowany został z czerwonych i czarnych cegieł ułożonych w geometryczne wzory. Taki był styl budowania w dolinie. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Łowiectwa. Miasto urzeka ilościom kwiatów oraz wyrobami ceramicznymi produkowanymi w tutejszej fabryce. Są one tak jak kwiaty bardzo kolorowe.

Zamek Sully–sur–Loire

Zamek leży w bliskiej odległości od Gien. Wygląda jakby unosił się na wodzie. Budowla składa się z dwóch części: XIV w. fortecy i dodanego w XVII w. bocznego skrzydła. Pomieszczenia na piętrach w starszej części pokazują jak wyglądało życie w średniowiecznym zamku. Nie znano wtedy mebli w obecnym znaczeniu. Umeblowanie komnat to szereg skrzyń, które służyły za przechowywanie ubrań i miejsce do siedzenia. Za stół jadalny służyły same deski. Komnaty były duże, zimne, czuć było w nich przepływ powietrza, a ściany ozdabiały gobeliny. Efektowny jest sufit wykonany z drewna orzechowego przypominający dno łodzi. Proces jego budowy był tak pracochłonny że trwał 50 lat.

Orlean

Orlean to miasto Dziewicy Orleańskiej, zwanej także Joanną d Arc , której udało się odeprzeć atak armii angielskiej. W mieście jest dużo pomników poświęconych bohaterce. Najpiękniejszy jest posąg Joanny na koniu na pięknym Place du Martroi. Jest też muzeum Joanny d Arc. Warto też zajrzeć do katedry miasta. Co roku 7 i 8 maja organizowane jest widowisko poświęcone Dziewicy Orleańskiej poprzedzone mszą w katedrze.

Beaugency

Beaugency to małe, średniowieczne miasteczko słynące z pięknych widoków które można podziwiać z zabytkowego mostu. Miasteczko słynie też z targów: regionalnymi produktami rolniczymi, pięknymi arcydziełami  ludowymi, pysznymi smażonymi  mięsami, chlebem własnego wypieku.

Zamek Chambord

Zamek Chambord to największy zamek nad Loarą. Powstał z inicjatywy Franciszka I. Dach składa się z wielu fantazyjnych kominów, wieżyczek sprawiających wrażenie bajkowego lub orientalnego zamku .Klatka schodowa zamku składa się z ,,podwójnej spirali” gdzie dawne damy i panowie urządzali frywolne zabawy w chowanego. Swą urodą przewyższa Wersal. Łączy w sobie styl gotycki i renesansowy. Posiada 450 pokoi, 70 klatek schodowych. Częściowo zaprojektował go Leonardo da Vinci.

 Pałac Cheverny

Pałac Cheverny stoi na końcu długiej alei obsadzonej starymi drzewami. Turyści mogą zwiedzać urządzone z przepychem pokoje z XVII i XVIII w. Na uwagę zasługują przepiękne gobeliny.

 Blois

Blois to tajemnicze miasto słynące w dawnych czasach z intryg i morderstw. W mieście znajduje się zamek Chateau de Blois, w którym zostali podstępnie zamordowani:  Ludwik Orleański, książę Gwizjusz, Katarzyna Medycejska. Apartamenty zamku wyposażone są w sekretne wizjery. Historia wszystkich mieszkańców zamku jest przedstawiana turystom podczas pokazu z użyciem światła i dźwięku. Można też zwiedzać zachwycające apartamenty zamkowe. Uwagę przyciąga ośmioboczna, monumentalna klatka schodowa i piękne rzeźbione balkony. Trasy spacerowe obok zamku wybrukowane są kolorowymi kamieniami.

Amboise

Amboise to miasto historyczne z pięknym zamkiem. Zdarzył się w nim tragiczny wypadek. Karol VIII przechodząc przez niskie drzwi  doznał wstrząśnienia mózgu i zmarł. Turyści dzisiaj zwiedzając zamek mocno schylają głowy przechodząc przez te niskie drzwi. Przypominają o tym przewodnicy. W obiekcie tym uwagę przyciąga ciekawy, spiralny podjazd dla koni. Miasto cieszy się także barwnym rynkiem, który stał się miejscem spacerów. Rozciągają się na nim przeróżne stragany, także ze świeżymi owocami i warzywami. Kawiarnie, restauracje i sklepiki też zapraszają do siebie turystów. W niewielkiej odległości od zamku znajduje się dwór wybudowany z czerwonej cegły w którym mieszkał Leonardo da Vinci. Obecnie mieści się tam muzeum poświęcone artyście. W muzeum znajduje się też wiele tablic interaktywnych poświęconym dziełom Leonarda da Vinci.

Zamek Chateau de Chenonceau

Ten zamek jest najwytworniejszym ze wszystkich zamków doliny. Sprawia wrażenie że arkady unoszą go na wodzie. Konstrukcję wspierają słupy osadzone na dnie rzeki. Zamek sprawia wrażenie lekkiego, jakby unosił się na wodzie. Wnętrza komnat zamku są też przepiękne. Warto zobaczyć kuchnię i system pozbywania się odpadków, który był bardzo innowacyjny.  Nocami odbywają się widowiska typu światło i dźwięk przedstawiające historię Diany. Diana była faworytą Henryka II. Była o nią zazdrosna żona Katarzyna Medycejska.

Warto przeczytać także inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *