FRANCHE-COMTE

FRANCHE-COMTE- to niezwykle malowniczy, ekologiczny  rejon Francji wschodniej. Składa się z czterech departamentów: DOUBS, GÓRNA SAONA, JURA, TERRITOIRE-de-BELFORT. Ten najpiękniejszy rejon Francji leży między Burgundią a Alzacją, graniczy ze Szwajcarią. W jego obszarze rozciągają się na północy góry Wogezy, zaś na wschodzie przepiękna Jura. To naturalne Parki Przyrody.

Turystyka regionu:

Widoki Franche-Comte są tak niezwykłe że zapierają dech w piersiach. W tej sytuacji mocną strona rejonu jest turystyka i uprzejmi mieszkańcy. Tereny są dzikie, przyroda chroniona, można uprawiać aktywną turystykę, bardzo dobrze przygotowana jest baza turystyczna, liczne ścieżki rowerowe, ale teren można też zwiedzać specjalnie przygotowanymi w tym celu samochodami terenowymi, turyści uprawiają też sporty wodne, wypożyczają kajaki, uprawiają wędkarstwo, narciarstwo, cały czas w otoczeniu niezwykle pięknej przyrody, pięknych krajobrazów, w otoczeniu malowniczych, obsypanych kwiatami wiosek.

Miasta rejonu Franche-Comte:

BESANCON – stolica regionu, leży w departamencie DOUBS, to miasto sławnego pisarza Victora Hugo, miasto ma dużo zabytków związanych ze społecznością żydowską, która przed wojną licznie zamieszkiwała Besancon, są to: Synagoga, cmentarz żydowski, zabytki te na szczę

Ciekawostki o regionie:

Rejon słynie z produkcji serów, popularnym serem tego rejonu jest ,,Krówka Śmieszka”, zaś smaku  pysznym daniom regionalnym dodaje wino z winnic ARBOIS. Czas spędzony w Franche-Comte upływa niezwykle przyjemnie, umilają go okoliczne festyny. W rejonie rozwinął się też przemysł samochodowy rodziny PEUGEOT. Można także zwiedzić muzeum starych samochodów Peugeota. Ludwik Pasteur rozsławił ten rejon Francji dzięki wynalezieniu szczepionki przeciwko wściekliźnie. W okolicach produkuje się zabawki dla dzieci, zegarki.

SERY KRÓWKA ŚMIESZKA

Pierwsza fabryka serów topionych powstała we Francji w 1917r. Francuz Leon Bel zarejestrował sery topione pod nazwą LA VACHE GUI RIT, czyli KRÓWKA ŚMIESZKA. Jest to najbardziej znana wytwórnia serów topionych, w świecie tak popularna jak coca-cola. Ser topiony jest pysznym dodatkiem do kanapek, tostów, grzanek lub jako przekąska. Mają delikatny, kremowy smak. Sery KRÓWKA ŚMIESZKA są produkowane przez firmę BEL FROMAGERIES. Firma obecnie ma siedziby w 90 krajach na świecie. Działa też w Polsce na Mazurach. Sery sprzedawane w Polsce mają też na opakowaniach uśmiechnięty portret krówki i nazwę KRÓWKA ŚMIESZKA. Ostatnio telewizja polska wprowadziła reklamę tych serków. Mają one różną zawartość tłuszczu oraz różne dodatki smakowe. Występują też w wersji light. Są pyszne! Warto spróbować!

Warto przeczytać także inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *