Katedra Notre Dame

 

Ogólne i historyczne informacje:

Katedra znajduje się na placu Parvis.

Historia tego miejsca sięga bardzo odległych czasów. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się dwa inne kościoły romańskie zbudowane na gruzach starożytnych świątyń rzymskich.

Budowla katedry rozpoczęła się w 1163 roku i trwała 200lat. Stanowi arcydzieło sztuki gotyku.

Została gruntownie odrestaurowana w XIX wieku. Do remontu przyczyniły się na pewno wydarzenia, które miały miejsce podczas Rewolucji Francuskiej.  12 września 1789 roku doszło do nieuzasadnionego wandalizmu – bojownicy wyżej wymienionej rewolucji – odrąbywali głowy średniowiecznym rzeźbom, dewastowali fryzy i przewracali figury świętych.

Ciekawostką jest to, iż w XIX wieku na placu przed katedrą wyznaczono tzw. „Pępek Paryża” – jest to punkt od którego liczy się wszystkie odległości z Paryża do innych miast.

W katedrze Noter Dame odbyły się dwie koronacje – Henryka IV i Napoleona I. Ta druga okazała się najokazalszą ceremonią, która kiedykolwiek odbyła się w katedrze.

Praktyczne informacje:

Na wierze można wejść codziennie. Wstęp jest płatny – kosztuję około 5 euro. Wieża ma 82 m wysokości. Na szczycie znajduje się słynny 16 tonowy dzwon „Bourdon” – znany z książki i filmu – „Dzwonnik z Notter dame”. Na wieże wchodzi się po schodzach.

Oprócz wierzy można też zwiedzić skarbiec, tam również wstęp jest płatny. Skarbiec ten zawiera zbiory bogato zdobionych szat i kielichów.

W Noter Dame jest także muzeum „Musee de Notre-Dame” – wstęp tutaj jest płatny w środy, soboty i niedziele po południu. W pozostałych dniach i porach możliwy jest darmowy wstęp. W muzeum tym można poznać historię powstania katedry oraz podziwiać starożytne kolekcje, które zostały znalezione pod placem katedralnym.

Ostatnią atrakcą katedry Noter Dame jest Krypta Archeologicna – z francuskiego „Crypte Archeologique” – tutaj wstęp codziennie jest płatny – w krypcie tej znajdują się pozostałości po starożytnych ruinach z III wieku.

Warto przeczytać także inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *