OWERNIA – kraina wulkanów, czarów i mrocznych tajemnic

Owernia to kraina w Centralnej Francji.

Stolicą regionu jest Clermont-Ferrand. Miasto posiada cenne zabytki, takie jak:

– katedra Notre Dame z lawy wulkanicznej. Budowa katedry rozpoczela sie w 1248, ale ostatnie wieżyczki dobudowano w 1866r.,

– kościółek Notre Dame du Port  jest to kosciol ROMANSKI (zabytek na liscie UNESCO), jeden z 10 w regionie. Znajduje się tutaj także cudowną Czarną Madonną.

Będąc w Chemont-Ferrand warto odwiedzić muzeum Pascala, sławnego fizyka i wynalazce, który się tam urodził. Miasto słynie z pięknej Starówki. Ciekawostką jest fakt  iż reklamowane opony Michelin produkowano w tym mieście –  teraz jest tutaj siedziba zarzadu, produkcja jest znikoma.

Miasto stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania rejonu i przemierzania szlaków turystycznych.

Owernia to także region, gdzie znajduje się Wulkaniczny Masyw Centralny zajmujący obszar 400 tys. ha. Charakteryzuje się księżycowym-opustoszałym krajobrazem, kraterami wulkanicznymi z wygasłych wulkanów, fioletowymi-niezwykłymi stożkami, pejzażem polodowcowym i dużą ilością lasów górskich. Obszar ten objęty jest rezerwatami: Parc Regional des Volcans d Auvergne i Livradois-Forez. Niektórzy turyści i podróżnicy twierdzą, że rejon ten stanowi duszę Francji, a sami Francuzi raczej traktuja ten region, jak „region zapyzialych wiesniakow”

Wulkany które się tam znajdują można podzielić na trzy łańcuchy:

– Wygasłe 4000 tys. lat temu o nazwie Monts Dome,

– Łańcuchy Monts Dore które przyjmują łagodniejszą postać gdyż jeszcze wcześniej stały się nieczynne,

– Rejon Wulkanu Cantal – po erupcji, z wyciekami lawy i okolicznymi dolinami.

W rejonie krainy Owernia można spotkać też ruiny zamków, pasące się owce, a podobno nawet pasterskie bacówki. Rejon jest niezwykle gościnny, jedzenie smaczne i niedrogie, okoliczni mieszkańcy słyną z produkcji zdrowych i smacznych serów które można skosztować w czasie wędrówek. Baza turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Łatwo o nocleg w pensjonatach i wysokiej klasy hotelach. Turyści chętnie odwiedzają miasto Vichy, gdzie znajdują się ciepłe źródła, pijalnie wód, centra odnowy biologicznej i przepyszna czekoladziarnia!

Aby zwiedzać rejon Owernię warto zaopatrzyć się w przewodniki w lokalnych punktach informacji turystycznej. Takich tras jest około 300.

Najczęściej wybieranym szlakiem jest szlak 3-4 godz. na szczyt Puy de Dome . Szczyt ma wysokość 1460 m. i jest nazywany ,,Szefem Wulkanów”. Należy do grupy Łańcucha Monts Dome. Legendy głoszą że na szczycie zbierają się czarownice. Na szczyt można wjechać za odpowiednią opłatą bądź wspiąć się pieszo. Wyścig Tour de France też obejmuje wjazd na ten szczyt. Jest to najtrudniejszy etap rajdu. Na szczycie znajduje się restauracja, muzeum geologiczne i piękne widoki.

Turyści chętnie zaliczają szczyt Puy de Sancy w Łańcuchu Monts Dore. Ma on wysokość 1885 m. Jest możliwość wjazdu na szczyt kolejką, która kursuje z miasteczka Le Mont-Dore. Kolejka nie dojeżdża na czubek góry. Krótki kawałek trasy trzeba pokonać pieszo.

W regionie znajdują się też takie unikalne atrakcje, jak np. „Vulcania”, czy „Volcan Lamptegy”, nie mowiac o fantastycznych zamkach jak np. château d’Aulteribe, czy Ravel (gdzie krecono film „Pan od muzyki”).

Kto chce doznać niezwykłych wrażeń musi odwiedzić Owernię!

Warto przeczytać także inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *