Pieniądze, płatności, bankomaty i wymiana walut we Francji
Od 2002 roku obowiązującą waluta we Francji jest Euro.
Najbardziej opłaca się wymieniać obce waluty w bankach. Pobierają one najniższe prowizje. Jednak nie w każdym banku dokonuje się wymiany, musi on mieć napis „change”.
Prowizja w hotelach i punktach wymiany walut (kantorach) jest wysoka. Nie opłaca się tam wymieniać pieniędzy, chyba, że nie mamy innego wyjścia, gdyż w pobliżu nie ma banku wymianijącego waluty.
Powszechną metodą płatności są także karty płatnicze. Zazwyczaj nie ma problemu, aby nią opłacić zakupy w większości sklepów. Do najpopularniejszych kart należą oczywiście, znane wszędzie: Visa, Mastercard, ale przyjmowane są także takie karty jak American Express czy Diners Club.
Co do bankomatów, to bez problemu można używać wszelkiego rodzaju kart debetowych i kredytowych pochodzących z europejskich banku, w tym z polskich banków, jednak przed wyjazdem warto upewnić się na stronie internetowej naszego banku, czy na pewno będziemy mogli korzysać z naszej karty, jeśli trudno znaleźć takie info warto napisać maila lub zadzwonić do naszego banku – lepiej być pewnym niż potem się zdziwić.
Poza tym na każdym bankomacie widnieją informacje, za pomocą jakich kart można wypłacać pieniądze.
Oprócz podstawowego języka francuskiego w bankomatach można też wybrać język angielski, wszystkie komunikaty będą się pojawiały wtedy w tym języku. Dla wielu zapewne łatwiej będzie zrozumieć angielski niż francuski.
Opłaty za wypłatę pieniędzy z francuskiego bankomatu raczej nie są wysokie, czasem bardziej opłaca się wypłacić pieniądze z bankomatu, niż iść do banku i wyminiać walutę. Co do konkretnej kwoty, to też zależy od banku i tego ile wynosi prowizja, także warto dowiedzieć się bezpośrednio ze strony www naszego banku.
Warto przeczytać także inne artykuły:
- Co jeśli zgubimy kartę płatniczą / kredytową / do bankomatu?
- Informacje o paryskim metro
- Bezpieczeństwo rezerwacji biletów lotniczych
- Jak dojechać do Disneylandu?
- Podróż samochodem do Francji
- BILETY LOTNICZE W JEDNĄ STRONĘ CZY W DWIE
- Pociągiem do Francji
- Muzea Paryża
- Autobusy we Francji
- Warunki dla niepełnosprawnych we Francji
Dodaj komentarz