Pikardia

Pikardia leży w północno – wschodniej części kraju na wybrzeżu kanału La-Manche gdzie rozwinęły się miejscowości turystyczne, kąpieliska. Pikardia graniczy z takimi regionami Francji: na północy z Nord-Pas-de-Calais, na wschodzie z Bretanią, na południu z IIe-de-France, na zachodzie z Górną Normandią. Pikardia sąsiaduje też z Belgią. Sama Pikardia dzieli się na trzy departamenty:

1.  AISNE– jego wschodni rejon  jest równinny, z dużą ilością pastwisk, poprzecinany rzekami, ozdobiony malowniczymi wioskami, na zachodzie rejonu spotykamy coraz więcej lasów, dawniej gęste lasy stanowiły teren wielkich polowań,

2. OISE

3. SOMME– leży na północy regionu, w czasach pierwszej Wojny Światowej miejsce wielu rozegranych bitew,

Pikardia to także żyzne pola, sady. Podczas zwiedzania restauracje zapraszają na regionalne zupy jarzynowe, suflet czosnkowy, a na deser tarta z rabarbarem.

MIASTA   REGIONU:

LAON

Stolica rejonu Aisne, miasto historyczne, średniowieczne opactwo, dawne miasto królów Karolingów, piękna katedra gotycka urzeka rozetami i rzeźbami egzotycznych zwierząt  na fasadzie, turyści podziwiają pałac biskupi oraz piękne kamienice.

AMIENS

Amiens jest stolicą rejonu Somme i stolicą Pikardii, turyści najczęściej podziwiają katedrę gotycką, a w restauracjach kosztują pasztet z kaczych wątróbek który jest daniem firmowym miasta,

SENLIS

Senlis to historyczne miasto, urzeka Starym Miastem, turyści zwiedzają mury obronne i ruiny dawnego zamku,

CIEKAWE  MIEJSCA

Compiegne – warto zobaczyć  Pałac Królewski Ludwika XV i zwiedzić apartamenty Napoleona który tam mieszkał,

Chateau de Chantilly – to wyspa na jeziorze, na której znajduje się piękny pałac z urzekającym ogrodem, obecnie w zamku turyści mogą zwiedzać kolekcję dzieł sztuki np. obrazy Rafaela, oglądać liczne cenne książki zgromadzone w bibliotece, a także oglądać okazy siodeł, uprzęży w muzeum które znajduje się stajniach przy pałacu, Chantilly to także pyszny krem z mleka, śmietany, cukru!

CIEKAWOSTKI

Muzee de Armistice – muzeum zostało stworzone w dawnym wagonie kolejowym, podpisano w nim zawieszenie broni po I Wojnie Światowej,

Spaniel pikardyjski– to rasa psa wyhodowanego w rejonie pikardyjskim, stworzono tę rasę do polowań, pies bardzo elegancki, ładnie umięśniony, szybko biega, futro ma przeważnie brązowe, bardzo miły i wierny człowiekowi, kocha dzieci!

Warto przeczytać także inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *