Pogoda we Francji

Francje można podzielić na dwie strefy klimatyczne: Północną i Południową.

Na Północy panuje klimat umiarkowany, który charakteryzuje się względnie ciepłą zimą i dość chłodnym latem.

Wiosna to najlepsza pora roku na zwiedzanie tej części kraju. Pogoda jest idealna na spacery – nie jest za ciepło ani za zimną. Jedynym mankamentem tej pory roku są deszcze.

Jesień jest podobna do tej w Polsce. Raczej jest chłodno i nieprzyjemnie, chociaż zdarzają się też ciepłe i pogodne dni.

Na południu mamy do czynienia z pogodą podobną do tej w ciepłych słonecznych krajach, takich jak Grecja i Hiszpania. Lata przebiegają bez opadów deszczu a temperatura bardzo często przekracza 30 stopni. Jedyne czego można się spodziewać z opadów to występujące sporadycznie silne burze i grady.

Zimą temperatura raczej nie spada poniżej 10 stopni – mowa tutaj o obszarze wzdłuż morza śródziemnego, trochę na północ już nie jest aż tak ciepło. Co do opadów jakie można zanotować zimą to jest to raczej deszcz. Deszczowe na południu też są wiosny.

Francja charakteryzuje się także mikroklimatami, które mają swoje charakterystyczne zjawiska pogodowe. Np. na południu Francji występują tzw. „mistrale” – są to chłodne porywiste wiatry, występujące tylko na tym obszarze w porze zimy i wiosny. Na szczęście ich następstwem jest wypogodzenie się latem 😉

Warto przeczytać także inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *